Ana Sayfa Açıklamalar YOLA ÇIKARKEN

YOLA ÇIKARKEN

gönderen Serüven Dergisi

“Büyük aşklar yolculuklarla başlar

ve serüvenciler düşer bu yollara”

Ahmet Telli

Sevgili Serüven Dergi okuru, farklı üniversitelerden buluşan öğrenciler olarak serüvenlerle dolu bir yola koyulduk. Kolektif bir emeğin ürünü olan Serüven Dergi üniversitelerde var olan sorunları ve bu sorunların çözümlerini üretmek için yola çıkmıştır. 

Üniversiteliler olarak pek çok sorunla karşı karşıya olduğumuz su götürmez bir gerçek. Gerek akademinin yapısı son dönemde erozyona uğratılarak bilimsel yönünün yok edilmesi gerekse de biz üniversitelilerin bütün özlük haklarının ellerinden alınması artık görmezden gelinecek ya da akışına bırakılacak boyutları çoktan aşmıştır.

Son dönemde ülkenin içerisinden geçtiği siyasal ve ekonomik kriz kendini akademi düşmanı bir yerde konumlandırarak saldırılarını arttırdı. Özellikle çıkarılan KHK’lar ile akademinin değerli yüzlerce hocası ihraç edilerek eğitimin niteliği ayaklar altına alındı.

İyi eğitim alma hayaliyle geldiğimiz üniversiteler neoliberal dönüşümle birlikte adeta birer “dershanelere” çevirilerek ucuz iş gücü yaratılan merkezlere dönüştürüldü.

Üniversiteliler olarak onlarca yıldır mücadele ederek kazandığımız bütün haklar birer birer ellerimizden alınmaya çalışıldı, çalışılıyor. En basit öğrenci faaliyeti olan kulüp çalışmaları bile çoğu üniversitede askıya alındı ya da rektörlük denetiminde etkisizleştirildi.

Yurtlar ve yemekhane zamlarının üstüne elektrik, su ve doğal gaza yapılan fahiş zamlar neredeyse bütün üniversitelileri part-time eleman olmaya zorladı.

Yüzlerce yeni açılan üniversite işsiz üniversite sayısını arttırmaktan başka hiçbir şey yapmadığı gibi bunun sonucu olarak biz üniversitelilerde ciddi bir gelecek kaygısınıda doğurmuş durumda.

Üniversitelilerin derdi saymakla bitmez. Ancak bizim yapmak istediğimiz sorunların yalnızca ortaya konulması değil, ortaya koyulan bu sorunlar karşısında bir şeyler yapmaktır. Serüven Dergi olarak çıkış noktamız tam olarak burasıdır. Bizleri üç kuruş paraya mahkum edenlere, geleceğimizi çalanlara, haklarımıza ve özgürlüğümüze elimizden alanlara karşı amansız bir mücadeleye girişmektir.

Şairinde dediği gibi serüvenciler olarak bir kere düştük bu yola ve çıktığımız bu yolu mutlaka başarıya ulaştıracağız. Her yeni başarı yeni serüvenler ve serüvenciler yaratacaktır. Serüvenciler olarak yorulmamak için düştüğümüz bu yolda bütün üniversite öğrencilerini serüvenlere birlikte yelken açmaya davet ediyoruz.

Unutma sen yoksan bir kişi eksiğiz!

Related Posts

Yorum Bırak